Do 10 km

Rodný dům Antala Staška

Nachází se v obci Zlatá Olešnice, v části Stanový.

Rodný dům Antala Staška je od Penzionu Pila vzdálen asi 4 kilometry (cyklotrasou 3026).

Hrad Návarov

Hrad Návarov byl postaven v průběhu 14. století a dodnes lze nad romantickým divokým údolím řeky Kamenice navštívit jeho zříceninu. Zachovaly se zbytky předhradí s příkopy, trosky mohutného paláce s valenými klenbami ve sklepení. Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Hrad je od Penzionu Pila vzdálen asi 6 kilometrů (cyklotrasy 3026, 4251, 4248).

Více informací o zřícenině hradu najdete na stránkách obce Zlatá Olešnice.

Rozhledna Štěpánka

Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor, její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. Obliba rozhledny Štěpánka je po celou dobu její existence obrovská - s jejím obrázkem bylo vydáno rekordní množství pohlednic, její charakteristická siluleta byla prezentována jako Rigi Jizerských hor, až do Kořenova se odtud jezdívalo na saních i lyžích. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války. Otevírací doba: duben PO-NE 10:30 - 17:30, květen - červen ÚT-NE 10:30 - 17:30, červenec - srpen PO-NE 10:30 - 18:00, září - říjen ÚT-NE 10:30 - 17:30, listopad - prosinec PO-NE 10:30 - 17:30. Vstupné je 10 Kč. K rozhledně je možné vyjet autem. U chaty Hvězda je placené parkoviště. Rozhledna je od Penzionu Pila vzdálena asi 6 kilometrů

Podrobnosti o rozhledně najdete na stránkách obce Kořenov.

Ozubnicová trať Tanvald - Kořenov - Harrachov

Jen málokterá železnice se může pyšnit tolika nej jako jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald - Harrachov. Zajímavá je nejen unikátním stavebním provedením, ale také svojí bohatou historií. Ozubnicová trať je nejstrmější železnicí v ČR. Pomocí dvoupásové ozubnice Abtova systému překonává na sedmi kilometrech mezi Tanvaldem (466 m. n. m.) a Kořenovem (701 m. n. m.) výškový rozdíl 235 metrů. Zubačka se stala pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnice a technických památek z celé Evropy. Již v roce 1992 byla Ministerstvem kultury ČR prohlášena za kulturní památku. Železniční společnost Tanvald v průběhu turistické sezóny (od května do září) vypravuje i několik nostalgických vlaků vedených historickými vozidly. Trať je z Penzionu dostupná buď z Tanvaldu nebo z Kořenova. V provozu je v sezóně rovněž Muzeum Zubačky v Kořenově.

Vzdálenost od Penzionu Pila je asi 9 kilometrů. Více informací o této unikátní technické památce, jízdní řády a informace o nostalgických jízd získáte na webových stránkách zubacka.cz.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou.

Z důvodů velkého zájmu návštěvníků v letní turistické sezoně doporučujeme zajistit si rezervaci telefonicky předem. Rezervace prohlídek jednotlivců a rodin může být zajištěna recepcí Penzionu Pila. Vzdálenost jeskynní od Penzionu Pila je asi 10 kilometrů. Více informací získáte na webových stránkách bozkovske-jeskyne.cz.

Maják Járy Cimrmana

Stavba muzea a Majáku byla dokončena v roce 2013 podle projektu architekta profesora Martina Rajniše a je skvělouukázkou tzv. přírodní architektury. Budova je z poloviny vrostlá do svahu a je obložena v místě vytěženým kamenem. Samotná rozhledna je vybudována z borového dřeva s dubovým schodištěm, její originální konstrukce je velmi vzdušná a svou siluetou skutečně připomíná maják. Celý objekt dokonale zapadá do kopcovité krajiny Příchovic.